Belediye Başkanımız

Erdal ARIKAN

(Bingöl Belediye Başkanı)

Bingöl Üniversitesi, yaptığı çalışmalar ile Bingöl Balı’nı ve şehrimizi hem ülkemize hem de dünyaya en güzel şekilde tanıtarak bizleri gururlandırmıştır. Bingöl Balı’nın ülke ve dünya çapında tanıtılmasını ve markalaşmasını sağlayarak arıcılarımıza ve ilimize çok ciddi katkılar sağlamıştır. Bingöl balı, ulusal coğrafi işaret tescili almış bir çiçek balı olmasının yanında, Avrupa Birliği nezdinde ülkemizin Coğrafi İşaret Başvurusu yapılan ilk balıdır. Bu gurur verici tabloda pilot üniversite olan Bingöl Üniversitesinin katkıları büyüktür.

 Arıcılık sektörü ilimiz ekonomisinde çok önemli bir paya sahiptir. Gerek coğrafi konumu gerek zengin bitki florası ile arıcılık sektörünün en önemli merkezlerinden birisi olan şehrimizin, ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtılması önem arz etmektedir. Hiç şüphesiz ki, Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı’nın ilk olarak Şehr-i Bal diyarı Bingöl’ümüzde yapılması hem ilimiz hem de kalitesini ulusal ve uluslararası arenada kanıtlamış olan Bingöl balı’nın tanıtımı açısından büyük bir fırsattır.

Bal Şûrası ve Fuarı kapsamında, Bingöl Belediyesi olarak bizim de desteklemekte olduğumuz bir diğer önemli organizasyon da “5. Bingöl Uluslararası Kısa Film Festivali” dir. Bingöl ve ülkemiz için büyük bir kazanım olan kısa film festivali yurtiçi ve yurtdışından birçok sanatçıyı ve sanatseveri bir araya getirmektedir. Beyaz perde heyecanını Bingöl sokaklarına taşıyan Kısa Film Festivalimiz Anadolu’nun sanat ile iç içe olan güzel serüvenini ve halkın sanata karşı olan özlemini gözler önüne sermektedir.  İnşallah sinema emekçilerimizin ürünleri ilimiz, ülkemiz ve özellikle de gençlerimiz için tecrübe, ufuk ve umut olacaktır.

 

Şura ve Fuarımızın bir paydaşı ve katılımcısı olarak sizleri bal diyarı Bingöl’de görmekten mutluluk duyacağız.